Авторизация
Всемирный клуб одесситов
08.09.2014   19:25

Комиссия Верховной Рады опубликовала своё видение трагедии 2 мая

Комиссия Верховной Рады опубликовала своё видение трагедии 2 мая
Временная следственная комиссия Верховной Рады уже зарегистрировала проект постановления с приложенным отчётом о результатах расследования событий 2 мая в Одессе.

Под этими выводами подписались все члены комиссии, в которую входят нардепы Антон Киссе, Александр Дубовой, Светлана Фабрикант, Виктор Тимошенко, Сергей Матвиенков, Виталий Барвиненко, Роман Чернега, Антон Дорохов, Павел Кириленко и Игорь Рыбаков.

Мы публикуем часть отчёта, посвящённую Одессе,  полностью на языке оригинала:

Відповідно до пункту 9 статті 39 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», розпорядженням Одеської облдержадміністрації від 15.09.2005 № 455/А-2005 утворено постійно діючу раду з питань охорони громадського порядку та боротьби зі злочинністю при голові Одеської облдержадміністрації, до якої входили керівники правоохоронних органів та інших територіальних підрозділів центральних органів виконавчої влади в Одеській області.

Згідно із протоколом № 12 від 22.04.2014 за результатами засідання зазначеної ради (останнє засідання, яке передувало подіям 2 травня 2014 року у м. Одесі) вирішено доручити: Курошу С.П. – начальнику Управління СБ України в Одеській області «Отслеживать изменения оперативной обстановки. Выявлять факты подготовки и проведения на территории области силовых, диверсионных акций. Проводить мероприятия с общественными организациями и отдельными лицами на предмет недопущения массовых беспорядков и иных провокационных акций», Луцюку П.С. – начальнику ГУ МВС України в Одеській області «Отслеживать изменения оперативной обстановки. Продолжать проводить мероприятия с общественными организациями и отдельными лицами на предмет недопущения массовых беспорядков и иных провокационных акций».

На виконання Указу в.о. Президента України, Голови Верховної Ради України від 24 березня 2014 року № 335-10т/2014 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 19 березня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо нейтралізації (мінімізації) загроз зовнішньоекономічного та внутрішньополітичного характеру» розпорядженням Одеської облдержадміністрації від 01.04.2014 року № 238/А-2014 утворено оперативний штаб Одеської області для забезпечення узгодження заходів оперативного реагування на виклики і загрози національної безпеки під головуванням голови обласної державної адміністрації Немировського В.Л.

Засідання оперативного штабу проводилися за необхідністю з урахуванням оперативної обстановки та суспільно-політичної ситуації у регіоні. Доручень щодо ведення відповідних протоколів засідання оперативного штабу голова Одеської облдержадміністрації Немировський В.Л. не надавав.

На Куликовому полі у м. Одесі у наметах розміщалися активісти так званого «Антимайдану».

Місцевими органами влади 9 травня 2014 року на Куликовому полі планувалося провести заходи присвячені до Дня Перемоги.

У зв’язку з цим, керівництво ГУ МВС України в Одеській області та Одеської міської ради вели переговори, у ході яких фактично домовились з представниками «Антимайдану» про переїзд останніх до парку 411 батареї, що було погоджено Одеською міською радою.

Однак, у керівництва Одеської облдержадміністрації була інша позиція.

Після оприлюднення на сайті Одеської облдержадміністрації інформації про розгін наметового містечка, на Куликовому полі почали зводити барикади. Тривалий процес переговорів, за результатами яких «Антимайдан» мав розійтись до 9 травня 2014 року, а частину наметів демонтувати та до 5 травня поточного року перевезти до парку 411 батареї та розміститися там, був зірваний.

Управлінням СБ України в Одеській області 28.04.2014 року було отримано оперативну інформацію щодо можливих провокацій, фізичних сутичок та антигромадських проявів під час запланованих 2 травня поточного року масових заходів за участі футбольних вболівальників ФК «Чорноморець» та ФК «Металіст», а також їх опонентів з числа проросійських організацій.

Цього ж дня відбулася міжвідомча нарада силових структур за участі начальника Управління СБ України в Одеській області Куроша С.П., начальника ГУ МВС України в Одеській області Луцюка П.С., представника прокуратури Одеської області та голови Одеської облдержадміністрації Немировського В.Л. на якій було оприлюднено зазначену оперативну інформацію.

29 квітня 2014 року у м. Одесі під головуванням Секретаря РНБО України Парубія А.В. відбулося засідання оперативного штабу щодо забезпечення узгоджених заходів оперативного реагування на виклики і загрози національній безпеці України за участю керівництва Одеської облдержадміністрації, управління СБ України в Одеській області, ГУ МВС України в Одеській області, Головного управління ДСНС України в Одеській області, Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України, командувача Південного оперативного командування, Одеського обласного військового комісаріату та ін.

Відповідно до наявної оперативної інформації щодо можливих антигромадських проявів Управління СБ України в Одеській області листом від 30.04.2014 року № 65/5/2-2174нт, з метою недопущення можливих провокацій, фізичних сутичок, протиправних антиконституційних дій та дестабілізації ситуації в регіоні, поінформувало начальника ГУ МВС України в Одеській області Луцюка П.С. про проведення перед футбольним матчем 2 травня поточного року між ФК «Чорноморець» та ФК «Металіст» радикально-налаштованими активістами неформальних молодіжних об’єднань з числа футбольних вболівальників маршу «За єдину Україну».

В ГУ МВС України в Одеській області лист, надісланий від Управління СБУ в Одеській області, без відома начальника ГУ МВС України в Одеській області Луцюка П.С., розписаний начальником управління режимно-секретного та документального забезпечення ГУ МВС в Одеській області Паламарчуком М.В. на заступника Начальника – начальника міліції громадської безпеки ГУ МВС України в Одеській області Фучеджи Д.В., як такий, що стосувався громадської безпеки та безпосередньо відносився до компетенції останнього, а також начальника Державтоінспекції в Одеській області та начальника Одеського міського управління міліції Нетребського А.О.

Вказаний лист Управління СБ України в Одеській області голові Одеської облдержадміністрації та прокурору Одеської області не надсилався.

30.04.2014 року начальником ГУ МВС України в Одеській області Луцюком П.С. затверджено План забезпечення охорони громадського порядку та дорожньої безпеки при перегляді футбольного матчу на стадіоні ФК «Чорноморець» між командами ФК «Чорноморець» (м. Одеса) та ФК «Металіст» (м. Харків) 02.05.2014, який фактично належним чином не доведено до виконавців, що свідчить про формальний підхід до проведення відповідних профілактично-попереджувальних заходів.

Місце перебування міліції відповідно до вказаного плану було розписано з урахуванням заходів, які планувалися на 2 травня поточного року.

Начальник Одеського міського управління міліції доповідав Луцюку П.С., що на 2 травня заплановано три заходи: перший захід - футбол, другий - на Куликовому полі, де після 18.00 години планувався збір до 200 чоловік, третій - біля пам’ятника Дюку, де після 18.00 години планувався збір до 200 чоловік. Відповідно до цих заходів і було розписано місце перебування міліції.

Жодних заявок у встановленому порядку для проведення маршу «За єдину Україну» від його учасників до Одеської міської ради не надходило, дозволів на проведення відповідних акцій не надавалось. Таким чином, всі акції, які проводилися були несанкціоновані.

Усі сили і засоби ГУ МВС України в Одеській області було зосереджено в районі стадіону ФК «Чорноморець», належної мобільності для маневрування ними не було передбачено. Практичних занять з особовим складом, що залучався для охорони громадського порядку, не проведено.

Збирання та аналіз оперативної інформації про наміри вчинення будь-яких правопорушень і провокацій у період підготовки та проведення матчу не було скоординовано та організовано належним чином. Належне оперативне перекриття радикально налаштованого середовища не здійснювалося.

На підставі листа-замовлення ПАТ ФК «Металіст» від 17.04.2014 № 215 щодо забезпечення проїзду вболівальників футбольного клубу «Металіст» у кількості 378 плацкартних та 104 купейних місць та відповідно до телеграми Південної залізниці від 24.04.2014 Н/788а, дорученням заступника генерального директора Укрзалізниці від 25.04.2014 № 560 призначено додатковий поїзд  № 503/504 Харків - Одеса.

Згідно з розробленим графіком руху, зазначений поїзд за розкладом відправлявся з Харкова 01.05.2014 о 18 год. 15 хв., прибував до Одеси 02.05.2014 о 09 год. 13 хв., зворотно відправлявся з Одеси 02.05.2014 о 22 год. 45 хв. та прибував до Харкова 03.05.2014 о 12 год. 20 хв.

Прибуття та перебування харківських уболівальників у м. Одесі, за дві години до початку футбольного матчу відбувалось без ускладнень.

2 травня 2014 року приблизно о 12.00 год. у приміщенні прокуратури Одеської області заступник Генерального прокурора України Банчук М.В. проводить оперативну нараду на тему: «Стан організації роботи з протидії проявам сепаратизму, громадського протистояння та забезпечення законності та правопорядку в Одеській області» за участю керівництва Одеської облдержадміністрації, обласної ради, прокуратури Одеської області, керівників правоохоронних органів Одеської області та їх заступників, керівників органів військових формувань, дислокованих на території Одеської області та ін.

Вказана нарада проводилася за погодженням з Генеральним прокурором України.

При вході до кабінету де проводилася нарад висіла табличка з проханням вимикати мобільні телефони.

Вказівка з боку Банчука М.В. присутнім на нараді вимкнути мобільні телефони не надавалася, що підтверджується розмовами по телефону голови Одеської облдержадміністрації з Прем'єр-міністром України, начальника Управління СБУ в Одеській області з Головою Служби безпеки України, начальника ГУ МВС України в Одеській області.

Начальник ГУ МВС України в Одеській області Луцюк П.С. під час проведення наради попросив Банчука М.В. після свого виступу разом із своїм заступником Фучеджи Д.В. покинути нараду у зв’язку із приїздом фанатів на футбольний матч.

Нарада закінчилася приблизно о 14.30 год.

Після наради Фучеджи Д.В. поінформував Луцюка П.С., що біля будівлі ГУ МВС України в Одеській області збираються представники «Антимайдану» та «Євромайдану».

У подальшому Луцюк П.С. поїхав на стадіон для керування особовим складом з метою забезпечення громадського порядку, а Фучеджи Д.В. вийшов неподалік будівлі ГУ МВС України в Одеській області для контролю ситуації навколо будівлі.

Як з’ясувалося в подальшому, на мобільний телефон Луцюка П.С. телефонував Долженков С.О. вимагаючи надати інформацію щодо плану «Фортеця» (план охорони приміщення ГУ МВС України в Одеській області) з метою захоплення будівлі та викрадення вогнепальної зброї. Отримавши відмову, останній вирішив захопити автомати Калашникова в Одеському інституті внутрішніх справ, де знаходилося біля 500 автоматів, які охороняло  2 курсанти.

Вказані автомати працівники правоохоронних органів забрали і перевезли до управління міліції, ліквідувавши можливість захоплення зброї.

В цей час, представники «Антимайдану» збираються на Олександрівському проспекті, а представники так званої «самооборони майдану» збирались невеликими групами на Соборній площі.

Представники «самооборони» озброїлися щитами та палками на вул. Дворянській (поблизу Соборної площі), організовано вишикувались в шеренгу та начебто чекали подальших відповідних вказівок від організаторів заходу.

В подальшому, за інформацією слідчих органів, конфлікт було спровоковано проросійсько налаштованими особами, які перебували серед учасників мітингу за єднання із Росією та підтримку федералізації України. Частина цих осіб почала жбурляти каміння та пляшки з легкозаймистою сумішшю в натовп футбольних ультрас та прибічників євороінтеграційного курсу держави.

Коли почав розгортатися конфлікт, з натовпу проросійсько налаштованих осіб відбулися постріли, що спровокувало відповідні дії учасників мітингу з протилежними гаслами.

На ділянку Олександрівського проспекту, між вулицями Буніна і Жуковського, полковим отаманом Одеського козацького полку Південного оперативного козацького округу Астаховим І.І. на автомобілі «крайслер» доставлено вогнепальну зброю та набої для передачі активним учасникам сутичок.

У вказаної особи бійці «Соколу» вилучили 6 пістолетів іноземного виробництва та помпову рушницю, набої, бронежилети, ножі, каски тощо, які він не встиг передати за адресою тому, що бійці «Сокола» затримали його і після прибуття оперативно-слідчої групи з вилученою зброєю та набоями доставили до Приморського райвідділу.

Основні події протистояння та сутичок розгорнулися на Соборній площі, Олександрівському проспекту, біля торгового центру «Афіна» (вулиці Грецька, Дерибасівська, пров. Віце-адмірала Жукова, Буніна) з використанням брущатки, коктейлів Молотова, пневматичної, травматичної та вогнепальної зброї.

Під час вказаних подій, працівники міліції не вжили належних заходів реагування для затримання осіб, які приймали участь у сутичках з використанням заборонених засобів, озброєних вогнепальною зброєю, а в більшості випадків взагалі не втручалися у події, що відбувалися на центральних вулицях міста.

На запитання, чому у деяких працівників міліції щитки на руках були перемотані червоним скотчем, аналогічним тому, що використовують для ідентифікації активісти «Одесской дружины», працівники міліції повідомили, що коли вони стоять у сцепці, то для захисту рук одягають щитки. Вказані щитки часто сповзають, що призводить до травмування рук, тому для фіксування, щитки обмотували скотчем, того кольору, який був у наявності.

О 16 год. 12 хв. до Оперативно-координаційного центру Головного управління ДСНС України в Одеській області 2 травня 2014 року надійшло повідомлення про загоряння автомобіля за адресою: м. Одеса, пров. Віце-адмірала Жукова.

До місця події відразу було направлено відділення ДПРЧ-l (4 чол. особового складу на пожежній автоцистерні), яке через 6 хв. (16 год. 18 хв.) прибуло до місця виклику. Ознак загоряння не виявлено.

Під час слідування до пункту постійної дислокації о 16 год. 30 хв. пожежний автомобіль було захоплено невідомими особами з погрозами фізичної розправи, про що начальник караулу доповів черговому Оперативно-координаційного центру.

З метою визволення автомобіля і проведення переговорів з протестуючими, на місце події прибули начальник Головного управління ДСНС України в Одеській області Боделан В.Р., його перший заступник Великий Р.М., заступник з реагування на надзвичайні ситуації Губай Б.Б. та начальник Одеського міського управління Шушулков Д.І.

За результатами переговорів пожежний автомобіль був звільнений та повернутий до пункту постійної дислокації о 19 год. 20 хв.

Захоплений пожежний автомобіль використовувався для тарану барикад, внаслідок чого зазнав механічних пошкоджень.

З письмових пояснень начальника чергової зміни Оперативно-координаційного центру Швиденка Ю.М., він отримав за телефоном наказ від заступника начальника Головного управління з реагування на надзвичайні ситуації Губая В.В., у подальшому направляти пожежно-рятувальні підрозділи на гасіння пожеж та ліквідацію надзвичайних ситуацій в місцях масового перебування людей тільки за розпорядженням начальника Головного управління, його першого заступника та заступника з реагування на надзвичайні ситуації.

Під час подальших зіткнень та протистоянь представники «Антимайдану» зайняли приміщення ТЦ «Афіна» та забарикадували усі входи і виходи.

До зазначеного місця прибули начальник Управління СБ України в Одеській області Курош С.П. з бійцями підрозділу «Альфа», начальник ГУ ДСНС України в Одеській області Боделан Р.Б., начальник ГУ МВС України в Одеській області Луцюк П.С. та начальник УБОЗ ГУ МВС України в Одеській області Кузьменко О.А.

На даху торгового центру було видно пересування людей в масках і одягнених в камуфляжну форму, у касках. У деяких на касках та рукавах було видно полоси червоного скотчу.

За наявної інформації, у приміщенні знаходилося багато пляшок з «коктейлями Молотова», зброї та предметів для спричинення тілесних ушкоджень.

Орієнтовно о 17.30-17.50 год., зважаючи на ситуацію і крайню необхідність вжиття заходів до локалізації і нейтралізації конфлікту, з дозволу прокурора Одеської області, начальником УБОЗ ГУ МВС України в Одеській області Кузьменком О.А. при залученні бійців «Соколу», з криками «стоять, милиция», «всем не двигаться, милиция», було розпочато штурм адміністративної будівлі ТЦ «Афіна». Безпосередньо за вхідними дверима, де була збудована «барикада», співробітники бригади швидкого реагування «Сокіл» провели зарядження зброї. Деякі з осіб, що там перебували одразу підняли руки та вигукували фрази щодо не застосування зброї: «не стреляйте», «мы сдаемся».

За результатами тривалих переговорів, попередньо розібравши частково барикади в середині приміщення, поступово виведено та затримано 48 осіб. При цьому їх не обшукували і не знімали маски та шоломи. Під час затримання ніхто не чинив опору, ніхто не отримав тілесних ушкоджень.

Затриманих осіб невеликими групами, через створений коридор виводили з будівлі та завантажували до «автозаків».

Загалом було задіяні 3 спеціальні автомобілі, у яких вивезено 26, 10 та 12 осіб відповідно.

За результатами обшуку ТЦ «Афіна» встановлено, що на першому та другому поверхах будівлі по всьому периметру приміщення були розставлені понад 10 пляшок з легкозаймистою речовиною, «коктейлі Молотова» та 3 порожні великі ємності, в яких містились залишки займистої речовини, також на барикаді була розлита значна кількість займистої рідини.

 

Крім того, в ході подальшого спільного огляду з представниками слідчо-оперативної групи проведено обхід всієї будівлі, у результаті якого було виявлено велику кількість дерев'яних біт, металеві труби, прути, арматура, сокири, щити, каски, шоломи.

У ході огляду даху торгового центру та інших приміщень, підозрілих осіб та зброї виявлено не було.

З метою унеможливлення застосування до них з боку активістів «Євромайдану» «самосуду» і фізичних пошкоджень та подальшої ескалації конфлікту, затриманих було доставлено до Овідіопольського РВ ГУ МВС України в Одеській області у кількості 14 чоловік та до Білгород-Дністровського МВ ГУ МВС в Одеській області у кількості 34 осіб.

У подальшому затриманих переміщено до ізолятору тимчасового тримання ГУ МВС України у Вінницькій області.

Після подій, що відбувалися в ТЦ «Афіна» деякі лідери «Євромайдану» на вул. Преображенській організовують та закликають активістів «Євромайдану» рухатися в бік Куликового поля.

Також, потребує розслідування діяльність начальника Управління взаємодії з правоохоронними органами, оборонної роботи, запобігання та виявлення корупції Одеської обласної державної адміністрації (станом на 2 травня 2014 року) Болянського І.А., який, як вбачається з усного повідомлення під протокольний запис Луцюка П.С. - колишнього начальника ГУ МВС України в Одеській області, особисто надавав команду одному із лідерів «самооборони» Гуменюку Дмитру розвернути людей, вирвавши їх з оточення на Грецькій площі та йти розганяти людей на Куликовому полі.

Надалі, з боку прилеглих до вул. Преображенської кварталів починається рух до Куликового поля, у ході якого чиниться безлад та погроми, за якими спостерігали мешканці і гості міста по телебаченню у прямій трансляції .

На Куликовому полі представники «Євромайдану» почали палити намети та вчиняти протиправні дії проти активістів «Антимайдану», які заблокувалися у Будинку профспілок.

Попередньо є підстави вважати, що причиною виникнення пожежі в Будинку профспілок стало занесення зовнішнього джерела вогню, з епіцентром в правому крилі першого поверху будівлі.

Інформація про пожежу у Будинку профспілок надійшла до Оперативно-координаційного центру Головного управління ДСНС України в Одеській області о 19 год. 45 хв.

Чергова зміна Оперативно-координаційного центру (ОКЦ) після отримання повідомлення про загоряння зазначеної будівлі повинна була направити сили та засоби за підвищеним Рангом № 2.

Відповідно до письмових пояснень заступника начальника Головного управління з реагування на надзвичайні ситуації Губая В.В., Швиденка Ю.М., Коєвої С.М. та диспетчера чергової зміни ОКЦ Пономарьової Л.В., начальник Головного управління ДСНС України в Одеській області Боделан В.Р. у телефонному режимі о 19 год. 32 хв. зателефонував на ОКЦ і повідомив, що він знаходиться на Куликовому полі, де відбувається силове протистояння та зазначив, що техніку та особовий склад направляти тільки за його командою. Відповідно до його усного наказу, чергова зміна ОКЦ не направила пожежно-рятувальний підрозділ до місця виклику.

За твердженням Боделана В.Р., з метою недопущення загрози життю рятувальників і, враховуючи ситуацію із захопленням пожежного автомобіля, що сталася трьома годинами раніше по пров. Віце-адмірала Жукова, він взяв на себе відповідальність за відправлення пожежно-рятувальних підрозділів на місце подій.

Таким чином, тільки о 19 год. 55 хв. надано розпорядження про направлення на Куликове поле одного відділення державної пожежно-рятувальної частині № 2.

Розпорядження про направлення до місця події відділення на автоцистерні ДЧСПТ-7 та автодрабини ДПРЧ-3 отримано лише о 20 год. 07 хв.

До місця події о 20 год. 09 хв. прибуло відділення ДПРЧ-2 на автоцистерні на чолі з старшим помічником начальника чергової зміни Оперативно-координаційного центру Судаком В.В.

Прибувши до місця події Судак В.В. віддав наказ відділенню на встановлення автоцистерни на пожежний гідрант з тильної сторони будівлі профспілок та за допомогою триколінної драбини подати ствол РСК-50 (ствол «Б») у вікно третього поверху та ствол РС-70 (ствол «А»).

Агресивно налаштовані мітингувальники «самооборони» погрожували та постійно перешкоджали особовому складу виконувати завдання за призначенням.

О 20 год. 15 хв. до місця події прибули перший заступник начальника Головного управління Великий Р.М., заступник начальника Головного управління з реагування Губай В.В. та начальник управління реагування на надзвичайні ситуації Ліпецький О.В.

 

Встановлено, що приступити до проведення рятувальних робіт та гасіння пожежі вдалося тільки після переговорів з мітингувальниками, які провели Губай В.В та Великий Р.М., тим самим забезпечивши коридор для безпечного виконання завдань особовим складом підрозділів. В подальшому Судак В.В. знаходився з тильної сторони будівлі профспілок та виконував роботи по порятунку людей та гасінню пожежі.

Відділення на автоцистерні ДЧСПТ-7 прибуло до місця виклику о 20 год.

1 хв. на чолі з заступником начальника ДЧСПТ -7 старшим лейтенантом служби цивільного захисту Ожинським В.О., який після доповіді начальнику штабу Ліпецькому О.В. про прибуття, отримав від нього розпорядження про встановлення автомобіля на фасадній частині будівлі профспілок, встановлення триколінної пожежної драбини для проведення рятувальних робіт та подання пожежного стволу на гасіння вхідних дверей центрального входу.

Також, було організовано роботу 4 ланок газодимозахисної служби  (ДЧСПТ-7, ДПРЧ-3, ДПРЧ-8) для проведення робіт з пошуку, порятунку людей та гасіння пожежі у непридатному для дихання середовищі, 4 пости безпеки, створено резерв ланок для безперервного виконання завдань та організовано роботу пересувної бази газодимозахисної служби, резерв масок та апаратів на стисненому повітрі.

Під час пошуку, рятування людей та гасіння пожежі особовим складом було використано 15 балонів апаратів на стисненому повітрі.

О 20 год. 46 хв. Губай В.В. по радіозв'язку передав інформацію на ОКЦ про локалізацію пожежі, що підтверджується стенограмою радіообміну.

Станом на 20 год. 46 хв. на місці події було зосереджено 13 одиниць основної та спеціальної пожежно-рятувальної техніки, продовжувались роботи по рятуванню людей та гасінню пожежі.

Відповідно до стенограми ведення телефонних розмов, Губай В.В. о 20 год. 50 хв. оголосив про ліквідацію пожежі.

Під час гасіння пожежі у Будинку профспілок, особовим складом пожежно-рятувальних підрозділів Головного управління ДСНС України в Одеській області врятовано 120 осіб та евакуйовно 210 осіб.

Рятувальні роботи ускладнювались тим, що люди боялися спускатися по пожежним драбинам та виходити з будівлі через значну кількість агресивно налаштованих мітингувальників.

Гасіння пожежі ускладнювалося постійним втручанням сторонніх осіб у дії пожежно-рятувальних підрозділів та неодноразовим вкиданням в будівлю пляшок із запалювальною сумішшю, що створювало нові осередки пожежі.

З метою встановлення причин виникнення пожежі, її осередку, джерела запалення призначено пожежно-технічну експертизу та вибухово-технічну експертизу для встановлення наявності вибухів на місці події.

Згідно з висновком комплексної експертизи нафтопродуктів і паливно-мастильних матеріалів у пожежному смітті, вилученому з місця події (Будинку профспілок), виявлено присутність хлороформу, який до складу нафтопродуктів та паливно-мастильних матеріалів, які використано для підпалу не відноситься.

За результатами пожежі у Будинку профспілок на Куликовому полі до моргу Одеського обласного бюро судово-медичної експертизи доставлено 48 трупів, з них: 7 жінок та 41 чоловік.

Виконано 48 судово-медичних експертиз по тілам загиблих на Куликовому полі і встановлені наступні причини загибелі:

9 - отруєння окисом вуглецю (чадний газ);

13 - продуктами горіння;

12- внаслідок опіків дихальних шляхів та опіків тіла (з них у 3 осіб, в комплексі є отруєння продуктами горіння);

8 - отримали смертельні поранення внаслідок падіння з висоти;

6 - потерпілих отримали смертельні вогнепальні поранення (з них: 4 дробові поранення (шрот), 1 – пнемо-стрільне 4,5 мм., (пневмопістолет, гвинтівка), 1 поранення – кулею 5,45 мм);

1 - особу загиблого (за результатами ДНК) в Будинку профспілок до цього часу не встановлено.

Загалом призначено 85 судово-медичних експертиз, та 160 інших - біологічних, криміналістичних, хімічних, пожежно-технічних експертиз.

Разом з тим, відсутність сучасного обладнання у місцевих експертів, не дає можливості отримати об’єктивні показники причин загибелі людей.

 

Наявність отруйних речовин у загиблих у Будинку профспілок м. Одеси можливо встановити лише за допомогою міжнародних експертів.

Одразу, після трагічних подій 03.05.2014. о 8 год. до м. Одеси прибув заступник Міністра внутрішніх справ-керівник апарату Чеботар С.І., який близько 12.00 год. в кабінеті начальника ГУ МВС України в Одеській області провів оперативну нараду за участі заступників начальника ГУ МВС України в Одеській області та керівників служб, начальника Управління СБУ в Одеській області.

На цій нараді він оголосив рішення про відсторонення начальника ГУ МВС України в Одеській області Луцюка П.С. від посади у зв'язку з проведенням службового розслідування за фактом загибелі людей у Будинку профспілок, на вулицях міста в процесі протистоянь та покладання виконання обов'язків начальника ГУ МВС на Фучеджи Д.В.

Чеботар С.І. повідомив, що відповідно до наказу МВС від 03.05.2014

№ 420 створено оперативний штаб по стабілізації оперативної обстановки на території м. Одеси та Одеської області, керівництво яким бере на себе.

На вказаній нараді Чеботар С.І. дав доручення начальнику УБОЗ ГУ МВС України в Одеській області терміново до 24 годин затримати чотирьох осіб – лідерів громадських рухів «Молодіжна єдність» Давидченка А.В., «Громадський альянс» Долженкова С.О., «Народна дружина» Майданник Д.М. та Кваснюка Є.Г. одного із лідерів партії «Родина» та після їхнього затримання, негайно доставити до м. Києва, але не зазначив відповідно до якого кримінального провадження, який слідчий підрозділ, який суд буде розглядати питання їх затримання.

Начальник УБОЗ ГУ МВС України в Одеській області поінформував Чоботаря С.І., що Долженкова та Давидченка було затримано працівниками Управління СБУ в Одеській області вночі 2 травня і вони до ранку знаходились у відповідному приміщенні Управління СБУ в Одеській області, після чого були відпущені.

О 19.00 год. 3 травня була проведена розширена нарада, на якій Чеботарем С.І. було представлено Фучеджи Д.В., як майбутнього начальника ГУ МВС України в Одеській області, з обіцянкою звання генерала. Однак, як керівник оперативного штабу він не надав ніяких вказівок жодній службі, окрім команди УБОЗ ГУ МВС України в Одеській області щодо затримання до 24 годин зазначених вище осіб.

Під час керівництва Чеботарем С.І. оперативним штабом, який створювався з метою недопущення групових порушень громадського порядку у м. Одесі, 4 травня 2014 року під час масових протестів, мало місце захоплення будівлі Одеського міського управління міліції та визволення з ізолятора тимчасового тримання Одеського міського управління міліції 63 затриманих за організацію масових заворушень у м. Одесі 2 травня 2014 року, без обрання запобіжного заходу.

У письмових поясненнях Фучеджи Д.В. від 28.05.2014 року, які були надіслані до Тимчасової слідчої комісії, зокрема, зазначено: (мова оригіналу)

«4 мая около 3 часов дня возле городского управления собралось около 2,5 тыс. человек с требованиями освободить задержанных, никто из руководителей МВД решений принимать не хотели.

Начался штурм здания и я был вынужден выехать, руководство отказалось принимать решение.

Прибыв на место (ул. Преображенская, 44) люди находились во дворе и громили транспорт и пытались поломать дверь в дежурную часть и в УВД.

Я стал общаться на мой взгляд с лидерами которых я там определил визуально.

С целью исключить завладение оружием я позвонил в Главк.  Чеботарь С.И. не брал телефон, я звонил Боршуляку И.И. он тоже не отвечал, тогда я принял решение освободить задержанных, с целью исключения возможности завладения оружием.

Я знал что если только начнется стрельба в городском управлении, в близи горуправления разъезжало около 4-5 микроавтобусов с представителями правого сектора и никто из здания не вышел бы. Они только этого и ждали.

Я возвратился в Главк и доложил замминистра Чеботарю С.И., в кабинете начальника находилось около 4-х человек из МВД. Он ответил, что правильно сделал…

…События имевшие место 02.05.2014 года стали возможны с помощью губернатора Немировского В.Л. т.к. он привез, финансировал, кормил и размещал около 500 человек с майдана г. Киев.

Они размещались на блок постах, и приняли активное участие в разгоне Куликового поля.

 

Губернатор неоднократно требовал от руководства Главка зачистить палаточный городок силами милиции.

На что получал отказ, и согласовав с и.о. Президента Турчиновым привлекли силы подконтрольные Парубию. Что было и сделано».

По факту подій 2 травня 2014 року в м. Одеса слідчим відділом Приморського РВ Одеського міського управління ГУ МВС України було розпочато кримінальне провадження № 2014160500003700.

У зв'язку із резонансом, вказане кримінальне провадження було передано до Головного слідчого управління МВС України.

Кримінальні провадження по факту подій 2 травня 2014 року в м. Одесі відкрито за ознаками злочинів, передбачених статтями:

- 294 (масові заворушення);

- 115 (умисне вбивство);

- 341(захоплення державних або громадських будівель чи споруд);

- 345 (погроза або насильство щодо працівника правоохоронного органу);

- 296 (хуліганство);

- 194 (умисне знищення або пошкодження майна) КК України.

У ході слідства, висунуто та відпрацьовуються 4 основні версії, зокрема:

1. Масові заворушення та вбивства, організовані на замовлення керівників екстреміських груп, з метою дестабілізації обстановки як в Одеській області так і в інших регіонах України.

2. Масові заворушення та вбивства, організовані представниками місцевої влади та правоохоронних органів, з метою дискредитації центральних органів влади України.

3. Масові заворушення та вбивства стали наслідком неконтрольованих дій фанатів ФК «Чорноморець» та ФК «Металіст», а також проросійсько налаштованих груп за злочинної бездіяльності представників влади та міліції

4. Масові заворушення та вбивства, умисно спровоковані радикально налаштованими особами, з числа націоналістичних партій, з метою залякування прибічників федералізації України в Одеській області та в інших регіонах країни.

Попередньо встановлено, що конфлікт спровоковано проросійсько налаштованими особами, які перебували серед учасників мітингу за єднання із Росією та підтримували федералізацію України. Частина таких осіб почала жбурляти каміння в натовп футбольних ультрас та прибічників євороінтеграційного курсу держави.

Коли почав розгортатися конфлікт, з натовпу проросійсько налаштованих осіб відбулися постріли, що спровокувало відповідні дії учасників проукраїнського мітингу.

За результатами подій, що відбувалися у м. Одесі 2 травня 2014 року правоохоронними органами затримано на вул. Грецькій та Куликовому полі 114 осіб, серед яких були раніше засуджені особи та особи, які раніше фігурували у подіях, пов’язаних із противоправними діями.

Станом на сьогодні, слідством допитано біля 700 осіб, з числа тих, які приймали участь в акціях 02.05.2014.

Станом на кінець серпня 2014 року, складено кінцеву підозру щодо 34 осіб, які приймали участь у масових заворушеннях на вул. Грецькій, вказану підозру вже оголошено 25 особам, решта осіб, які перебувають під домашнім арештом не з’явилися, тому готуються матеріали до їх розшуку.

Слідством, у рамках якого попередньо визначено підозрюваних в організації подій, що відбулися у м. Одесі 2 травня 2014 року - (Боцман) Будька Віталія Олександровича, Давидченка Артема Володимировича та Долженкова Сергія Олександровича, триває.

Також, у рамках досудового розслідування за фактами подій  2 травня 2014 року в м. Одеса, слідчими Головного слідчого управління МВС України попередньо встановлено про причетність до вказаних подій двох осіб, які не є громадянами України.

Також встановлено коло осіб, які приймали участь у доставці учасникам протистоянь, зокрема проросійських організацій вогнепальної зброї. Ці особи відпрацьовуються, відносно них готуються матеріали для оголошення їм підозри та обрання запобіжного заходу.

Продовжуються розшукові дії для встановлення даних та затримання осіб, які використовували запалювальні суміші на Куликовому полі та в приміщенні Будинку профспілок.

Питання щодо джерел фінансування подій у м. Одесі 2 травня 2014 року, з боку іноземних держав, слідством вивчається.

 

Крім того, Головне слідче управління Генеральної прокуратури України проводить досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42014160000000186 від 02.05.2014 за ч. 3 ст. 365 та ч. 2 ст. 367 КК України за фактами неналежного виконання службових обов'язків службовими особами ГУ МВС України в Одеській області під час масових заворушень у м. Одесі 02.05.2014 та захоплення 04.05.2014 будівлі Одеського міського управління ГУ МВС України в Одеській області, а також перевищення службових повноважень службовими особами ГУ МВС України в Одеській області, внаслідок чого з ізолятора тимчасового тримання 04.05.2014 незаконно звільнено 63 особи, з числа учасників масових заворушень.

У ході досудового розслідування 13.05.2014 повідомлено про підозру за ч. 2 ст. 367 КК України колишньому заступнику начальника ГУ МВС України в Одеській області - начальнику міліції громадської безпеки ГУ МВС України в Одеській області та з 03.05.2014 виконувачу обов'язків начальника ГУ МВС України в Одеській області Фучеджи Д.В., який не організував та не скоординував 02.05.2014 року під час масових заворушень у м. Одеса на  вул. Грецькій та площі Куликове поле належним чином наявні в його підпорядкуванні сили та засоби, які здійснювали охорону громадського порядку та перебували у резерві, що призвело до тяжких наслідків.

Фучеджи Д.В. 15.05.2014 року оголошено в розшук, а 16.05.2014 року судом надано дозвіл на його затримання, з метою приводу для участі у розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

Крім того, органом досудового розслідування повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 365 та ч. 2 ст. 367 КК України начальнику Одеського міського управління ГУ МВС України в Одеській області Нетребському А.О., який не прийняв необхідних заходів, по недопущенню захоплення 04.05.2014 року Одеського міського управління ГУ МВС України в Одеській області та надав наказ своїм підлеглим на звільнення з ізолятора тимчасового тримання Одеського міського управління міліції затриманих осіб, підозрюваних у масових заворушеннях 02.04.2014 року, а також двом службовим особам ізолятора тимчасового тримання Одеського міського управління міліції за ч. 3 ст. 365 КК України, які незаконно звільнили з ізолятору тимчасового тримання Одеського міського управління ГУ МВС України в Одеській області 63 осіб, затриманих за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 294 КК України.

Разом з тим, у рамках вказаного досудового розслідування Головним слідчим управлінням Генеральної прокуратури України вивчалися питання причетності деяких представників центральних та місцевих органів виконавчої влади до подій, що відбувалися 2 травня у м. Одесі.

На теперішній час у кримінальному провадженні проводяться слідчі дії, за результатами яких буде надано відповідну правову оцінку діям інших службових осіб правоохоронних органів, а також органів державної влади та органів місцевого самоврядування щодо незабезпечення охорони громадського порядку під час зазначених подій.

Досудове розслідування у вказаних провадженнях триває. Хід розслідування контролюється керівництвом Генеральної прокуратури.

Новости
Цитата дня

Звернення мера Одеси щодо оплати комунальних послуг

Коментує мер Одеси Геннадій Труханов

  • 25 июл, 10:47
Статьи

Одесса в ЮНЕСКО: новые возможности и высокая ответственность

В начале этого года исторический центр Одессы был включен в Список всемирного наследия ЮНЕСКО. Одесские архитектурные шедевры заняли важное место среди самых известных мировых объектов культурного наследия.

  • 05 дек, 12:23

Для украинских детей стартовала новаторская программа «Полет песни»

«Полет песни» — глобальная инициатива социализации украинских детей, вынужденных покинуть свои дома в результате вторжения России в Украину, с их сверстниками для обучения навыкам эмоционального интеллекта и грамотности.  

  • 20 мар, 12:45
Пресс-центр
Детско-юношеский футбольный клуб «Атлетик», Одесса

Детско-юношеский футбольный клуб «Атлетик», Одесса

Новости партнеров

Реализация проектов благоустройства Одессы

Реализация проектов благоустройства Одессы

Строительная компания «Гефест»
Благотворительная организация «Фонд Бумбураса»
Правовая корпорация
Gastrobar Odessa