Як отримати один із цих статусів — статус учасника бойових дій — пояснюють юристи Українського ветеранського фонду.
Учасник бойових дій (УБД) — це особа, яка брала участь у бойових завданнях із захисту Батьківщини. Зокрема, це: військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані, добровольці Сил територіальної оборони) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту.
Повний перелік категорій, які визнаються учасниками бойових дій, міститься у Законі України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (https://cutt.ly/yetr7F8a).
Статус УБД можна отримати:
• за зверненням командира частини, який подає документи на підлеглих військовослужбовців протягом 30 днів з дня участі військовослужбовця у виконанні бойових завдань;
• за особистим зверненням військовослужбовця;
• за особистим зверненням особи, яка звільнена з військової служби, через Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки.
Документи для отримання цього статусу особа або її представник може самостійно надіслати до відповідної комісії:
• через портал Дія шляхом накладення віддаленого кваліфікованого електронного підпису «Дія.Підпис» («Дія ID») особи, подіславши їх на адресу електронної пошти [email protected];
• безпосередньо електронною поштою на адресу [email protected] з накладенням на заяву електронного цифрового підпису, згенерованого встановленим порядком;
• через поштові відділення національних операторів поштового зв'язку в паперовій формі на адресу відповідної комісії.
До переліку документів, які необхідно подавати, належать:
• рапорт (заява) про розгляд документів на комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій;
• довідка про безпосередню участь особи у заходах із забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України (довідка за формою 6, яку надають у в/ч на підставі поданого військовослужбовцем рапорту);
• згода на збір та обробку персональних даних;
• засвідчена копія паспорта громадянина України;
• дві кольорові фотокартки розміром 3×4 см на матовому папері, зображення обличчя має займати 65-70 % фотокартки.
Особи, звільнені зі служби, подають до ТЦК і СП такий самий пакет документів, але без довідки за формою 6. Її ТЦК самостійно отримує у військовій частині. Після оформлення всіх документів ТЦК направляє їх до відповідної комісії для ухвалення рішення.
Детально про порядок отримання статусу УБД розповідають юристи Українського ветеранського фонду:
Щоб отримати безплатну індивідуальну юридичну консультацію від юристів Українського ветеранського фонду — залиште звернення у формі за посиланням.
Цей проєкт став можливим завдяки програмі "Український фонд швидкого реагування", яку втілює IREX за підтримки Державного департаменту США.