Наразі до програми «Доступні ліки» включено 641 лікарський засіб, 229 з яких є повністю безкоштовними для пацієнтів. Також програма забезпечує повне або часткове відшкодування вартості 45 найменувань тест-смужок для глюкометрів.
За програмою «Доступні ліки» одесити можуть отримати безоплатно або з незначною доплатою препарати для лікування: серцево-судинних і цереброваскулярних захворювань, цукрового діабету I та II типу, нецукрового діабету, хронічних хвороб нижніх дихальних шляхів, хвороби Паркінсона, розладів психіки та поведінки, епілепсії, а також знеболювальні для паліативних пацієнтів, імуносупресивні препарати для пацієнтів після трансплантації органів, комбіновані лікарські засоби.
У 2024 році лікарі медзакладів Одеси виписали 355 357 рецептів за програмою «Доступні ліки», що на 26% більше, ніж у 2023 році. У четвертому кварталі кількість виписаних за Програмою рецептів зросла на 16%, порівняно з попереднім кварталом, і склала понад 98 000.
Програма «Доступні ліки» забезпечує значну економію коштів для пацієнтів з хронічними захворюваннями, сприяє прихильності до лікування та системному прийому призначених лікарем медикаментів, що дозволяє запобігти ускладненням.
***
Як скористатися програмою «Доступні ліки»?
1. Звернутися до лікаря для отримання електронного рецепту.
Запишіться на прийом до лікаря, який надає первинну медичну допомогу, – сімейного лікаря, терапевта або педіатра. На підставі оцінки стану здоров’я лікар скерує вас до профільного фахівця або видасть е-рецепт.
Залежно від виду захворювання, маршрут пацієнта буде різнитися:
- при серцево-судинних захворюваннях, цукровому діабеті II типу, бронхіальній астмі необхідно звернутися до сімейного лікаря, терапевта або педіатра;
- для отримання препаратів інсуліну або лікування нецукрового діабету – до ендокринолога;
- для лікування розладів психіки та поведінки – до психіатра;
- для лікування епілепсії – до психіатра або невролога;
- при хворобі Паркінсона – до невролога;
- імуносупресивні препарати післа трансплантації – до трансплант-координатора;
- знеболювальні для паліативних пацієнтів – до сімейного або лікуючого лікаря.
2. Отримати е-рецепт
На прийомі лікар створить план лікування в електронній системі охорони здоров’я і випише перший е-рецепт. На телефон пацієнта надійде смс із 16-значним кодом. Якщо телефона немає – лікар може роздрукувати інформаційну довідку з кодом.
На підставі створеного плану лікування наступні е-рецепти може виписувати лікар первинної медичної допомоги: сімейний лікар, терапевт чи педіатр. Щодо імуносупресивних препаратів – рецепт завжди створює лише трансплант-координатор.
Термін дії е-рецепта складає 30 днів. Щоб отримати ліки наступного разу, необхідно повторно звернутися до лікаря — особисто або за телефоном.
3. Звернутися до будь-якої аптеки, що працює за програмою реімбурсації, назвати працівнику 16-значний код рецепта та отримати ліки безоплатно чи з частковою доплатою. Аптеки позначені на вході наліпкою «Тут є «Доступні ліки». Активну участь у реалізації програми реімбурсації бере мережа муніципальних аптек КП «Одесфарм».